Jeśli kobieta chce potwierdzić ciążę, na pierwszą wizytę u ginekologa powinna zgłosić się między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Już około 6. tygodnia ciąży na USG można bowiem dostrzec zagnieżdżony w macicy zarodek, a około 7.-8. tygodnia – usłyszeć bijące serce dziecka.
Podczas pierwszej wizyty – jeśli lekarz potwierdzi ciążę – przeprowadza z pacjentką wywiad, dokonuje prostych badań (pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała) i zakłada kartę ciąży – podstawowy dokument dotyczący zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Warto ją zawsze mieć ze sobą, gdyż może okazać się niezbędna np. w przypadku nagłej hospitalizacji.
W trakcie wizyty ginekolog zleci również wykonanie pierwszych podstawowych badań laboratoryjnych, w tym badania ogólnego moczu, morfologii krwi czy badania cytologicznego. Należy je wykonać nie później niż do 10. tygodnia ciąży.
Oczywiście pacjentka uzyskuje też kompleksowe informacje dotyczące postępowania w kolejnych tygodniach ciąży – stosowania zasad zdrowej diety, aktywności fizycznej, ewentualnej suplementacji witamin i mikroelementów, możliwości dalszej pracy zawodowej itp.
Podstawowe badania na I etapie ciąży
Główne badania, które powinna wykonać kobieta w pierwszych tygodniach po potwierdzeniu ciąży to:
-
- badanie grupy krwi i czynnika Rh (w celu wykrycia ewentualnego konfliktu serologicznego),
- morfologia krwi (powtarza się ją co miesiąc),
- badanie poziomu glukozy we krwi (w celu diagnostyki ewentualnej cukrzycy ciążowej),
- odczyn Wassermanna (badanie w kierunku kiły),
- badanie w kierunku toksoplazmozy,
- badania prenatalne (pozwalają wykluczyć występowanie u płodu niebezpiecznych wad genetycznych),
- badania w kierunku cytomegalii (wirus ten może przenikać przez łożysko i infekować dziecko),
- badanie ogólne moczu (należy powtarzać je co miesiąc),
- cytologia (pozwala wykluczyć ewentualne zmiany przedrakowe i rakowe, należy je powtórzyć w III trymestrze),
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie na obecność przeciwciał przeciw różyczce.
Prowadzenie ciąży w CM Panorama
W kolejnych tygodniach pacjentka w ciąży powinna zgłaszać się na każdą wizytę wyznaczoną przez ginekologa. Na bieżąco zleca on wszystkie badania laboratoryjne, wykonuje niezbędne w okresie ciąży USG, w razie potrzeby może skierować kobietę na inne badania profilaktyczne czy na konsultacje z innymi specjalistami. Ginekolog edukuje również pacjentkę w zakresie dbania o siebie na kolejnych etapach ciąży, zdrowego żywienia, może doradzić wizyty w szkole rodzenia, odpowiednią fizjoterapię uroginekologiczną, która przygotuje ciało do porodu itp.
W CM Panorama oferujemy pacjentkom kompleksowe prowadzenie ciąży – zarówno fizjologicznej, jak i powikłanej. Można u nas wykonać niezbędne badania laboratoryjne, badania USG i KTG. Dzięki przestrzeganiu rygorystycznych zasad bezpieczeństwa, wszystkie wizyty – nawet w okresie pandemii – odbywają się terminowo.
Oczywiście nasza oferta obejmuje również opiekę przed- i okołoporodową świadczoną przez położną (przeczytasz o tym tutaj).
Zachęcamy do kontaktu -> https://cmpanorama.pl/kontakt/.