Zapraszamy do Poradni Alergologicznej Centrum Medycznego Panorama, w której oferujemy najwyższą jakość usług.
Do każdego pacjenta mamy indywidualne podejście, które sprawia, że diagnozujemy każdy problem niezwykle precyzyjnie, stosując odpowiednie środki działań.
Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem, ale również profilaktyką i edukacją w temacie chorób alergicznych.
W Poradni Alergologicznej Centrum Medycznego Panorama przeprowadzamy:
- Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi
- Immunoterapię swoistą (odczulanie)
- Ocenę swoistych przeciwciał IgE we krwi
- Badania spirometryczne
1. Przed wykonaniem punktowych testów skórnych nie można przyjmować następujących leków:
- leki przeciwhistaminowe (cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna, bilastyna, rupatadyna, ranitydyna, famotydyna, fenspiryd) na 7-14 dni przed
- leki przeciwleukotrienowe (montelukast) na 7 dni przed
- hydroksyzyna (lek uspokajający i nasenny) na 7 dni przed
- difenhydramina (w składzie wielu preparatów dostępnych bez recepty np. APAP noc) i prometazyna (Diphergan, Polfergan, Choligrip) na 3 dni przed
- ketotifen (Ketotifen, Zaditen) – 5 dni przed
2. Nie można wykonać testów skórnych jeśli pacjent:
- przyjmuje prednizon (Encorton) lub encortolon (Encortolon) w dawce powyżej 10 mg na dobę lub metylprednizolon (Metypred, Medrol, Meprelon) w dawce ponad 8 mg na dobę
- stosuje na skórę przedramion maści ze steroidami, inhibitorami kalcyneuryny lub lekami miejscowo znieczulającymi
- skóra na przedramionach jest zmieniona chorobowo (atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, rumień, zmiany plamiste, zadrapania, siniaki, nadmierne złuszczanie naskórka, rany)
- ma cechy infekcji lub aktualnie objawy alergii lub zaostrzenia astmy (kaszel, katar, kichanie, duszność, łzawienie)
- jest w ciąży
3. Przed testami skórnymi nie zaleca się opalania skóry przedramion (słońce, solarium) na ok. 2 tygodnie, a w dniu badania nie należy stosować kosmetyków na skórę przedramion.
4. Nie wykonuje się punktowych testów skórnych u osób z objawami alergii i w okresie pylenia podejrzanego alergenu.
Testy skórne – schemat postępowania dla pacjenta
Punktowe testy alergiczne wykonuje się w celu wykrycia alergenu, który wywołuje u pacjenta reakcje alergiczne. Lekarz na podstawie wywiadu i badania decyduje jakie testy i z jakimi alergenami wykonać dla oceny uczulenia u danego pacjenta.
Na przedramiona lub plecy nanosi się krople z alergenami (wziewnymi lub pokarmowymi), a także z kontrolą dodatnią (ocenia ogólną reaktywność skóry) i kontrolą ujemną (ocenia czy nie wystąpi reakcja na składniki dodane do alergenu, podrażnienie skóry). W kolejnym etapie pielęgniarka nakłuwa naskórek przy pomocy jednorazowych lancecików (o bardzo krótkim ostrzu – 1 mm). Dzięki temu do skóry przedostaje się niewielka ilość alergenu, który w przypadku występowania uczulenia spowoduje zaczerwienienie i bąbel na skórze, a także świąd.
Wynik testu odczytywany jest po 15 minutach. Mierzone są średnice bąbli powstałych po kontakcie z alergenem i porównywane do średnicy bąbla powstałego w reakcji na kontrolę dodatnią. Wynik testu interpretuje alergolog. W razie dyskomfortu związanego ze świądem w miejscu podania alergenu stosuje się miejscowo krem ze steroidem. Po 30 – 60 minutach reakcja uczuleniowa najczęściej ustępuje samoistnie.
Zapraszamy do CM Panorama.
Zapraszamy do zapisów!
telefon: 22 69 000 40
mail: administracja@cmpanorama.pl
adres: Stary Rynek 2, Radzymin
Zachęcamy również do zapisów poprzez formularz zgłoszeniowy
Wyślij zgłoszenie, dzięki któremu umówisz się na wizytę lekarską lub badanie w Centrum Medycznym Panorama.
Pamiętaj, że tylko telefoniczne lub mailowe potwierdzenie wizyty przez rejestratorkę gwarantuje Ci zapisanie się na wybrane badanie lub wizytę.