Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Trądzik – problem nie tylko młodzieży

Trądzik to rozpowszechniona na całym świecie choroba skóry, objawiająca się przewlekłym stanem zapalnym gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych, a w konsekwencji – pojawiającymi się na skórze krostkami, grudkami i zaskórnikami. Trądzik kojarzy się najczęściej jako schorzenie ludzi młodych, w okresie dojrzewania. Mogą jednak borykać się z nim także osoby dorosłe, jak i małe dzieci.
Trądzik w większości przypadków występuje na twarzy, ale czasami atakuje również plecy, ramiona oraz dekolt. Najczęściej diagnozowany jest u młodzieży w okresie dojrzewania. W tym przypadku jego przyczyną jest nadprodukcja sebum oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmach młodych ludzi. Trądzik bywa jednak również problemem osób dorosłych. U kobiet niekiedy wywołują go zaburzenia hormonalne, ale także przewlekły stres, niewłaściwa dieta czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Wiadomo także, że do rozwoju trądziku przyczyniają się bakterie, przede wszystkim z grupy Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis.
Rodzaje trądziku
Trądzik przyjmuje różnią postać – niewielkich zaskórników, wypełnionych treścią ropną krost, podskórnych bolesnych grudek, a nawet zmian bliznowatych. Jeśli chodzi o jego postać kliniczną, wyróżnia się:
• trądzik młodzieńczy – z dominującymi zaskórnikami i wykwitami grudkowymi, ustępuje po okresie dojrzewania,
• trądzik ropowiczy – z obecnością torbieli ropnych, które goją się poprzez powstawanie nierównych blizn,
• trądzik skupiony – zazwyczaj występujący u mężczyzn, w postaci głębokich torbieli i dużych zaskórników, obejmować może pachwiny i pośladki,
• trądzik bliznowaty – w obrębie zmian trądzikowych tworzą się głębokie, nieestetyczne bliznowce.
Pod względem czynników wywołujących trądzik wyróżnia się również m.in. trądzik zawodowy (narażenie skóry np. na kontakt z chlorem), trądzik polekowy (np. po stosowaniu steroidów) oraz trądzik kosmetyczny (stosowanie zatykających pory fluidów i pudrów).
Trądzik to choroba – pomoże dermatolog!
Bez względu na wiek pacjenta, każda postać trądziku powinna zostać skonsultowana z dermatologiem – niestety w wielu przypadkach leczenie bywa długotrwałe. Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody na trądzik. Kluczem jest prawidłowa pielęgnacja skóry, jej dogłębne oczyszczanie, ale i nawilżanie przy użyciu odpowiednich kosmetyków, w doborze których również pomoże lekarz. Dermatolog może też zlecić np. stosowanie miejscowe różnego rodzaju maści i kremów ściągających, antybakteryjnych i wysuszających (np. z cynkiem, nadtlenkiem benzoilu lub kwasem azelainowym), a także przyjmowanie antybiotyków, retinoidów czy środków hormonalnych.
Na konsultacje z doświadczonym dermatologiem zapraszamy do naszej przychodni CM Panorama -> https://cmpanorama.pl/uslugi/poradnia-dermatologiczna/. Nasz specjalista pomoże Ci uporać się z trądzikiem i cieszyć się piękną, zdrową cerą!

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content