Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Kurzajki (brodawki wirusowe) – co trzeba o nich wiedzieć?

Brodawki wirusowe, zwane również kurzajkami, to wypukłe, szorstkie narośle skórne o ciemnej barwie, będące efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Zazwyczaj nie są one groźne dla zdrowa, ale stanowią defekt estetyczny, który można leczyć. Diagnostykę kurzajek oraz nowoczesne metody ich usuwania oferujemy w naszym Centrum Medycznym Panorama!
Wirus brodawczaka ludzkiego występuje w kilkudziesięciu różnych postaciach. Niektóre typy wirusa HPV są jednym z głównych czynników ryzyka raka szyjki macicy, inne powodują występowanie w okolicach intymnych kłykcin kończystych, jeszcze inne – wywołują zmiany skórne, czyli popularne kurzajki.
Jak można się zarazić wirusem? Zazwyczaj dzieje się to podczas uścisku dłoni z osobą zakażoną, ale również poprzez dotykanie tych samych przedmiotów, używanie tych samych ręczników itp. Kontakt skóry z wirusem nie musi od razu skończyć się infekcją – najczęściej brodawki pojawiają się wówczas, gdy naskórek jest uszkodzony, a układ immunologiczny osłabiony i przegrywa walkę z wirusem.
Kurzajki – niegroźne, ale nieestetyczne
Wywoływane przez wirus HPV kurzajki to szorstkie narośle, przyjmujące grudkowatą postać, o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów i nierównej powierzchni. Pojawiają się najczęściej na dłoniach, rzadziej na stopach oraz innych częściach ciała. Kurzajki nie bolą ani nie swędzą, chyba że znajdują się w newralgicznej partii ciała, np. uciskanej przez obuwie. Wówczas powodować mogą dyskomfort.
Kurzajki w zdecydowanej większości przypadków nie są groźne dla zdrowia, ale stanowią defekt estetyczny, który jednak można leczyć. Pacjentów borykających się z tą przypadłością zapraszamy do CM Panorama na konsultacje dermatologiczne – lekarz zbada zmianę i zaproponuje odpowiednią metodę jej usunięcia.
A tych do wyboru jest wiele. W aptekach można co prawda kupić środki zawierające np. kwas salicylowy czy mocznik, których zadaniem jest zlikwidowanie zmiany, ale taka terapia może trwać kilka tygodni. Szybsze i skuteczniejsze są proste zabiegi dermatologiczne: krioterapia (wymrażanie zmiany przy pomocy ciekłego azotu), elektroterapia (poddanie jej działaniu prądu elektrycznego), laseroterapia (usunięcie kurzajki skoncentrowaną wiązką światła) oraz łyżeczkowanie (mechaniczne wycięcie kurzajki z korzeniem). Są to zabiegi mało inwazyjne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, skutecznie i nieobarczone ryzykiem poważnych skutków ubocznych.
W naszym CM Panorama wykonujemy krioterapię. Pacjentów zainteresowanych zachęcamy do kontaktu -> https://cmpanorama.pl/uslugi/poradnia-dermatologiczna/.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content