Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Jak zadbać o swoje serce?

Nasze serce jest motorem układu krążenia, pracuje cały czas. Niestety, jako organ ma niewielką możliwość regeneracji, dlatego każdy jego uraz oddziaływać będzie na nasze zdrowie przez kolejne lata. Choroby układu krążenia to od lat główna przyczyna zgonów w Polsce. Jak w raporcie z 2015 r. podaje GUS, śmierć z powodów kardiologicznych częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a w czołówce chorób wymienia się niewydolność serca oraz choroby naczyń mózgowych. Chorób serca, podobnie jak i chorób krążenia możemy jednak uniknąć, ponieważ o kondycji tych organów w dużej mierze decydujemy my sami. Jak zatem dbać o serce? Prezentujemy kilka skutecznych zasad.

Zadbaj o dietę

Nadmiar nasyconych tłuszczy bogatych w cholesterol, nadmierne spożycie soli bądź cukrów prostych, brak witamin i antyoksydantów sprawia, że droga do problemów z sercem to tylko kwestia czasu. Takie nawyki prowadzą m. in. do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL (zły cholesterol) oraz trójglicerydów, co przyspiesza rozwój miażdżycy, tłumaczy kardiolog, lek. med. Joanna Puławska. Dobrze jest więc wprowadzić do swojej diety tłuszcze roślinne i ograniczyć spożycie mocno przetworzonej żywności pozbawionej błonnika. Nadmiar węglowodanów i tłustych mięs czerwonych natomiast, zastąpić większą ilością gotowanych warzyw i chudym mięsem morskich ryb, a organizmowi dostarczać tylko takiej ilości jedzenia, która pokrywa jego wydatki energetyczne, zapobiegając w ten sposób otyłości.

Rzuć palenie

Nikotyna, tlenek węgla i substancje smoliste, spośród setek innych zawartych w dymie tytoniowym są najbardziej szkodliwymi związkami chemicznymi, które w dużych dawkach niosą ze sobą ryzyko chorób serca i niewydolności krążenia. Wystarczy do tego 10 papierosów dziennie. Dodatkowo zmniejszają stężenie cholesterolu HDL (dobry cholesterol), który chroni przed miażdżycą i zwiększają rozwój zakrzepicy. Z badań wynika, że po 5-7 latach bez dymka oczyszczają się płuca, a śmiertelność spowodowana chorobami układu krążenia spada do poziomu osób, które nigdy nie paliły.

Bądź aktywny

Serce uwielbia ruch, a najbardziej jogging, basen, kolarstwo i boks. Aktywność fizyczna stymuluje jego pracę, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych oraz reguluje ciśnienie, pod warunkiem, że trenujemy regularnie. Osobom ze schorzeniami kardiologicznymi zaleca się natomiast wysiłek aerobowy, który wzmacnia serce i zwiększa pułap tlenowy.

Badaj się

Badania kardiologiczne to element profilaktyki chorób serca, szczególnie u osób w grupie podwyższonego ryzyka oraz po 40. roku życia, kiedy ryzyko chorób układu krążenia znacząco wzrasta, wyjaśnia kardiolog, lek. med. Katarzyna Kamińska.  W ramach badań, w Poradni kardiologicznej Centrum Medycznego Panorama w Radzyminie wykonywana jest diagnostyka zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz niedokrwienia serca metodą Holtera (EKG), echokardiografia (echo serca) w ocenie budowy i działania zastawek serca oraz Holter ciśnieniowy. Ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych w profilaktyce m. in. miażdżycy umożliwia z kolei badanie USG Doppler.

Znajdź czas na relaks

W przewlekłej postaci stres, wskutek nadmiernej produkcji adrenaliny (hormon stresu) i stanu ciągłego napięcia, może doprowadzić do osłabienia mięśnia sercowego, a w konsekwencji do nerwicy. Jeśli dołączą do tego inne czynniki tj. siedzący tryb życia, nikotyna i wysoki cholesterol, ryzyko chorób serca wzrasta wielokrotnie. Dlatego tak ważne w codziennej higienie życia są techniki relaksacyjne i aktywny trening, który proporcjonalnie do kondycji serca zwiększa poziom życiowej energii i satysfakcji.

 

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content