Przejdź do treści

Centrum Medyczne Panorama

logotyp

Chcesz schudnąć, zrób to z głową!

chcesz-schudnac-zrob-to-z-glowa

Od dłuższego czasu próbujesz zrzucić kilka kilogramów lecz bezskutecznie. Eksperymentujesz z jadłospisem, testujesz “cudowne” preparaty skuszona obietnicą reklam, szukasz nowych diet i stale zaczynasz je od kolejnego “poniedziałku”, kiedy złamiesz postawione sobie zasady. Zamiast tracić w ten sposób czas i motywację, zwróć się do specjalisty, który pomoże ci to zrobić skutecznie i zdrowo.

Chcę szybko schudnąć. Czy brzmi to znajomo?

mgr Aneta Radziszewska-Saturska, dietetyk medyczny, specjalista ds. zdrowego odżywiania, dietetyk sportowy: Niestety tak. Bardzo często spotykam się z osobami, które w tydzień chcą zgubić kilka kilogramów, zupełnie ignorując fakt, że masa ta jest efektem kilku co najmniej miesięcy niewłaściwie stosowanej diety, złych nawyków i zapewne także wątpliwej aktywności fizycznej. Szybki spadek masy ciała, na jaki liczą, nawet jeśli wyzwanie potraktują bardzo rygorystycznie i uzyskają 70% efektu, niestety zwykle kończy się powrotem do starych nawyków, a konsekwencją tego jest spowolnienie przemiany materii i efekt jojo, pomijając już fakt, że drastyczny spadek wagi w krótkim czasie nie służy organizmowi i medycznie nie jest wskazany. Ponadto powoduje utratę masy mięśniowej i wody, a nie kanki tłuszczowej.

Jak zatem skutecznie się odchudzać?

mgr Aneta Radziszewska-Saturska, dietetyk medyczny, specjalista ds. zdrowego odżywiania, dietetyk sportowy: Odchudzanie to proces. Kaloryczność diety wymaga stopniowego ograniczania, co wymaga planu i praktycznej wiedzy, której zakres odpowiada indywidualnym potrzebom. Nie ma cudownego sposobu odchudzania, każdy z nas ma inną masę i wzrost, inny temperament i prowadzi inną aktywność życiową, co z kolei determinuje jego potrzeby, decyduje o nadwadze bądź otyłości. Dieta musi zatem współgrać z tymi wartościami, być odpowiednio zbilansowana, aby zapewnić wymarzony efekt, który będzie także zdrowy i trwały. Rolą dietetyka jest więc stworzenie takiego programu, który w sposób najbardziej optymalny dostosowany zostanie do energetycznych potrzeb organizmu, a zarazem zaplanowany w czasie realnym na zrzucenie zaplanowanej ilości kilogramów. Co ważne, dietetyk uwzględnia również choroby współistniejące, które także mają wpływ na energetyczny wskaźnik planowanego menu.

Dieta szyta “na miarę”?

mgr Aneta Radziszewska-Saturska, dietetyk medyczny, specjalista ds. zdrowego odżywiania, dietetyk sportowy: Tak, wszystko w porozumieniu z pacjentem i po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych, które pozwolą ocenić stan zdrowia pacjenta i dostosować dietę do ewentualnie występujących chorób. Wszystko z uwzględnieniem potrzeb związanych ze stanem zdrowia. Po ustaleniu docelowej wagi i czasu trwania terapii, aktywność zawodową oraz sezon w jakim podejmowana jest terapia, opracowywany jest plan żywienia dostosowany do indywidualnych preferencji smakowych. Dzięki temu łatwiej go wprowadzić w życie bez ryzyka monotonii czy frustracji po kilku dniach restrykcji, jakie wywołuje większość diet “cud” czy głodówek. Głównym założeniem tak opracowanego programu jest dieta, która nie tylko odżywia pacjenta, ale pozwala również uzyskać deficyt energetyczny, który ułatwi spalanie i redukcję zaplanowanych kilogramów.

Aby wspomóc efekt odchudzania, poza dietą warto również skorzystać z oferty siłowni lub fizykoterapii.

mgr Aneta Radziszewska-Saturska, dietetyk medyczny, specjalista ds. zdrowego odżywiania, dietetyk sportowy: Aktywność fizyczna zwiększa wydatek energii, spala tkankę tłuszczową i przyspiesza utratę kilogramów, a przy okazji rzeźbi sylwetkę. Sport ponadto zwiększa poziom motywacji, co ma także psychologiczny wpływ na efekt stosowanej diety. Podczas uprawianego sportu organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia. To właśnie one powoduję, że po treningu czujemy się dobrze i mamy pozytywny nastrój. Aktywność fizyczna powinna być również dobrana indywidualnie, podobnie jak dieta. Źle dobrane ćwiczenia mogą być przyczyną kontuzji, a nie zdrowia. Wdrażając treningi, trzeba wziąć po uwagę stan fizyczny organizmu, stopień wytrenowania, preferencje indywidualne każdej osoby, ewentualnie ulubioną dyscyplinę sportu, wcześniejsze urazy, kontuzję, operację i przede wszystkim masę ciała, z którą zaczynamy odchudzanie. Im jest wyższa na początku, tym większe ograniczenia i wyższe ryzyko kontuzji. Odchudzanie to proces, na który składa się spersonalizowana dieta i plan treningowy. Nie powinno się podchodzić do odchudzania bez profesjonalnej opieki wykwalifikowanych specjalistów.

Wyślij zapytanie na interesujący Cię temat...
[contact-form-7 id="4" title="Formularz 1"]
Skip to content